09.06.2021 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. II USKP 60/21

Każdy impuls ukierunkowany w stronę nowych dowodów (ujawnienia nowych okoliczności) winien skutkować odpowiednią aktywnością organu rentowego (wezwanie do uzupełnienia danych, pomoc w zgromadzeniu niedostępnych uprawnionemu dokumentów, etc.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z wniosku T. B. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w W. ‎o wznowienie postępowania w sprawie wysokości emerytury, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (…), pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (…), wyrokiem z dnia 22 lutego 2019 r., oddalił apelację T. B. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 25 maja 2018 r., mocą którego oddalono jej odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia 8 lutego 2018 r. odmawiającej wznowienia postępowania zakończonego decyzją z dnia 29 grudnia 2004 r.

W sprawie ustalono, że odwołująca się od 2005 r. jest emerytem. Do podstawy świadczenia przyjęto wynagrodzenie z 10 lat kalendarzowych (1984-1993), a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 98,12%. Do ustalenia wysokości emerytury pozwany przyjął 25 lat okresów składkowych i 1 rok i 5 miesięcy okresów nieskładkowych.

W 2014 r. ubezpieczona złożyła wnioski, domagając się w piśmie z 26 marca wydania decyzji w sprawie obliczenia należnych jej świadczeń emerytalnych z uwzględnieniem wypłaty świadczenia przedemerytalnego, podania wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, przyjętych lat stażowych i waloryzacji. Pismem z 11 czerwca 2014 r. w dalszym wniosku domagała się przeliczenia wysokości emerytury w związku z dodatkowymi okresami pracy na pół etatu (7 lat, 4 miesiące i 13 dni okresów składkowych i 2 lata, 6 miesięcy pracy w gospodarstwie rolnym oraz 1 rok i 3 miesiące urlopu dodatkowego, a także 10 miesięcy okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Pozwany odmówił prawa do ponownego przeliczenia emerytury, a odwołująca się zaskarżyła decyzję do sądu, składając w organie rentowym ponowny wniosek o ustalenie wysokości emerytury, do którego dołączyła zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z 27 stycznia 2015 r. ze Szpitala Klinicznego (…) Pozwany decyzją z dnia 13 marca 2015 r. przeliczył emeryturę. Odwołująca się od tej decyzji także złożyła odwołanie, co spowodowało połącznie jej spraw do wspólnego rozpoznania. W rezultacie Sąd Okręgowy w W., wyrokiem z dnia 25 czerwca 2015 r., odrzucił odwołanie od decyzji z 14 lipca 2014 r. i oddalił odwołanie od decyzji z dnia 13 marca 2015 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty