Wyrok SN z dnia 30 września 2021 r., sygn. I USKP 77/21
Brak w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepisów stanowiących o możliwości zaliczenia okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej do okresu pracy uprawniającego do nabycia prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek (art. 50e tej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania R. O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. o prawo do emerytury górniczej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 września 2021 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 10 września 2019 r., sygn. akt III AUa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z., decyzją z 4 lutego 2019 r., odmówił R. O. prawa do emerytury górniczej, ponieważ na dzień 11 stycznia 2019 r. ubezpieczony udowodnił okres pracy górniczej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, wynoszący jedynie 23 lata, 9 miesięcy i 6 dni, zamiast wymaganych 25 lat.
W odwołaniu od tej decyzji ubezpieczony domagał się jej zmiany i przyznania mu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek, ponieważ po zaliczeniu do pracy górniczej okresu służby wojskowej od 5 listopada 1997 r. do 28 stycznia 1999 r. spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania tego prawa.
Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, podkreślając, że w przypadku emerytury górniczej bez względu na wiek ubezpieczonego przepisy nie przewidują zaliczenia do pracy górniczej okresu służby wojskowej.
Sąd Okręgowy w G., wyrokiem z 16 maja 2019 r., zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury górniczej, poczynając od 31 stycznia 2019 r.
Z ustaleń Sądu Okręgowego wynika, że ubezpieczony R. O. (ur. 14 września 1975 r.) jest zatrudniony w kopalni węgla kamiennego na stanowisku górniczym pod ziemią od 23 września 1993 r. W okresie zatrudnienia został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej, którą pełnił od 5 listopada 1997 r. do 28 stycznia 1999 r. (1 rok, 2 miesiące, 24 dni). Po zakończeniu służby wojskowej powrócił 25 lutego 1999 r. do pracy na stanowisku górniczym pod ziemią.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty