Wyrok SN z dnia 13 października 2020 r., sygn. II SK 1/19
Art. 385 k.p.c. jest adresowany do sądu drugiej instancji i przesądza o tym, w jaki sposób ma on rozstrzygnąć sprawę, jeżeli stwierdzi, że apelacja jest bezzasadna. O jego naruszeniu mogłaby być zatem mowa jedynie wtedy, gdyby Sąd drugiej instancji stwierdził, że apelacja jest niezasadna, a ją uwzględnił, czego skarżąca przecież nie zarzuca. Natomiast sąd drugiej instancji nie narusza art. 385 k.p.c., jeżeli nie uwzględni apelacji na podstawie oceny, że jest ona bezzasadna, niezależnie od twierdzenia strony, iż była zasadna.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie wszczętej z urzędu z udziałem J. Ż., M. W., Głównej Biblioteki (...) w W. o wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego - Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników (...) w Głównej Bibliotece (...) w W., po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 października 2020 r., skargi kasacyjnej uczestnika Głównej Biblioteki (...) w W. od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 4 grudnia 2017 r., sygn. akt XXIII Ga (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy [...] w W. postanowieniem z dnia 1 czerwca 2017 r., wydanym w sprawie z udziałem J. Ż., M. W. i Głównej Biblioteki (...) w W., wykreślił Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników (...) w Głównej Bibliotece (...) w W. z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako KRS).
Sąd Rejonowy stwierdził między innymi, że J. Ż. i M. W., działając w imieniu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników (...) w Głównej Bibliotece (...) w W., wnieśli o wykreślenie wymienionego związku z KRS. Referendarz sądowy postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2017 r. oddalił jednak ten wniosek, a wnioskodawcy wnieśli skargę na orzeczenie wydane przez referendarza sądowego.
Sąd pierwszej instancji stwierdził też, że nie znalazł żadnych podstaw, aby nie dać wiary oświadczeniom osób występujących w imieniu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników (...) w Głównej Bibliotece (...), zgodnie z którymi liczba członków tego związku zawodowego wynosi poniżej 10 osób przez okres dłuży niż 3 miesiące. Tym bardziej, że prowadząc postępowanie wszczęte w wyniku informacji z dnia 18 grudnia 2014 r. i wydając orzeczenie o umorzeniu postępowania w dniu 23 kwietnia 2015 r., sąd rejestrowy również opierał się na dokumentach złożonych w imieniu podmiotu wpisanego do rejestru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty