20.10.2020

Wyrok SN z dnia 20 października 2020 r., sygn. III UK 71/19

Pracą w szczególnych warunkach jest praca kierowcy ciągnika, a nie praca traktorzysty. Takie połączenie różnych stanowisk, czyli kierowcy ciągnika i traktorzysty, nie jest zasadne, bo wspólnym mianownikiem nie musi być ciągnik rolniczy (nazywany także traktorem). Ciągniki z wykazu A, dział VIII, poz. 3 Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze to nie są zasadniczo ciągniki rolnicze. Nie każdy ciągnik w transporcie to traktor. Podobnie, gdy chodzi o kombajn umieszczony w wykazie A obok ciągnika, bo kombajny rolnicze to nie są pojazdy służące do transportu towarów ani do przewozu ludzi. Natomiast traktor (ciągnik rolniczy) może służyć do transportu, jednak konstrukcyjnie (technicznie) nie jest to jego zasadnicze przeznaczenie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania K. R. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. ‎o prawo do emerytury, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 października 2020 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa (…)

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z dnia 12 września 2018 r. oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 14 marca 2018 r., zmieniającego decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. z dnia 16 lutego 2017 r. i ustalającego dla K. R. prawo do emerytury od dnia 30 grudnia 2016 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało oparte na poczynionych przez Sąd pierwszej instancji ustaleniach, z których wynikało, że wnioskodawca K. R., urodzony 21 grudnia 1956 r., w okresie od 12 lutego 1957 r. do 25 lutego 1986 r. mieszkał razem z rodzicami w miejscowości P. 14. Rodzice wnioskodawcy w okresie od 21 grudnia 1972 r. do 6 listopada 1975 r. posiadali gospodarstwo rolne położone w miejscowości P. gmina G., o powierzchni 4,39 ha, w którym pracowali wraz z wnioskodawcą. Po ukończeniu szkoły podstawowej, wnioskodawca nie kontynuował dalszej nauki. W tym czasie mieszkał z rodzicami i stale pracował w gospodarstwie rolnym, wykonując wszelkie prace rolnicze. Od 6 listopada 1975 r. wnioskodawca rozpoczął pracę zawodową. W okresie od 20 września 1979 r. do 30 czerwca 2004 r. pracował w Spółdzielni Kółek Rolniczych w E. na stanowisku traktorzysty, kierowcy ciągnika. W tym okresie, przez cały rok, wykonywał pracę kierowcy ciągnika, tak przy pracach polowych (to jest orce, talerzowaniu, bronowaniu, sianiu, koszeniu, grabieniu siana, opryskach, wykopkach i orkach zimowych), jak i przy pracach transportowych. Podstawowym obowiązkiem wnioskodawcy był wywóz nieczystości i wylewanie gnojowicy na pola rolników. Takie kursy odbywał kilka razy dziennie. Po wykonaniu zleceń wywozu nieczystości ubezpieczony był kierowany do prac polowych przy użyciu ciągnika. W okresie od października do marca wnioskodawca pracował w transporcie. Jeździł z dwoma przyczepami po cement dla rolników, przewoził cegłę i belit. Dodatkowo woził grys z przesypowni, jeździł również po drzewo do lasu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp