Wyrok SN z dnia 11 marca 2020 r., sygn. I CSK 609/18
Powództwo o opublikowanie sprostowania, o którym mowa w art. 39 ust. 1 pr. pras., wytacza się przeciwko redaktorowi naczelnemu właściwego dziennika lub czasopisma, a nie przeciwko osobie fizycznej powołanej na to stanowisko. Akceptacja tego stanowiska oznacza, że także legitymację bierną może mieć tylko redaktor naczelny czasopisma, w którym opublikowano podlegające sprostowaniu artykuł a nie osoba fizyczna powołana na to stanowisko.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marian Kocon
SSN Władysław Pawlak
w sprawie z powództwa J. Ż. i M. Ż. przeciwko P. Z. o opublikowanie sprostowania, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 marca 2020 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 12 grudnia 2017 r., sygn. akt V ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 (pierwszym) w części uwzględniającej powództwo wobec pozwanego P. Z. i zasądzającej od tego pozwanego kosztów procesu oraz w punktach 2 (drugim) i 4 (czwartym) i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (…), pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie J. Ż. i M. Ż. oznaczając w pozwie jako pozwanego M. B., redaktora naczelnego „F.” i www. (…).pl, wnieśli o opublikowanie ich sprostowań dotyczących artykułu „Garbowanie skóry (…)” autorstwa W. S. opublikowanego w styczniu 2014 r. w czasopiśmie „F.” oraz na portalu www.(…).pl. Opublikowanie miało nastąpić w terminie 3 dni od uprawomocnienia wyroku, przy czym tekst sprostowania portalu internetowym miał być zamieszczony przez 7 dnia bezpośrednio pod tekstem artykułu, którego dotyczyło sprostowanie. W toku procesu powodowie wnieśli o dodanie do każdego ze sprostowań wyrażenia „w mojej ocenie” aby treść sprostowań nie rodziła u czytelnika żadnych wątpliwości co do tego, kto jest autorem wypowiedzi w nich zawartych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty