20.10.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 20 października 2020 r., sygn. III UK 182/19

Warunki nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, określone w art. 2 ust. 1 pkt 4a oraz art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, muszą być spełnione łącznie. Niespełnienie choćby jednego z tych warunków sprawia, że zainteresowana osoba nie nabywa prawa do spornego świadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania M. P. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. o prawo do świadczenia przedemerytalnego, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 października 2020 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 27 marca 2018 r. zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. z dnia 12 grudnia 2017 r. w ten sposób, że przyznał odwołującej się M. P. prawo do świadczenia przedemerytalnego od dnia 15 listopada 2017 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało poprzedzone ustaleniami, z których wynikało, że M. P., urodzona w dniu 7 listopada 1960 r., w okresie od stycznia 1999 r. do maja 2004 r. pobierała stały zasiłek z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka - syna N. P., urodzonego w dniu 27 grudnia 1991 r., a następnie w okresie od dnia 25 maja 2004 r. do dnia 20 listopada 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne w związku z rezygnacją z zatrudnienia wobec sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Świadczenie było wypłacane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w L. do dnia 20 listopada 2016 r. i ustało w związku ze śmiercią syna, którym ubezpieczona opiekowała się. Po śmierci syna N., odwołująca się od dnia pogrzebu, tj. od dnia 23 listopada 2016 r. do dnia 10 lutego 2017 r. przebywała poza miejscem swojego stałego zamieszkania. W tym czasie pomieszkiwała czasowo u swoich synów oraz matki. Początkowo, do dnia 3 grudnia 2017 r. przebywała w G. u syna A., następnie do dnia 28 stycznia 2017 r. gościła w O. u syna Ł.. Po powrocie z Norwegii, do dnia 10 lutego 2017 r. mieszkała u swojej matki w T.. W tym czasie zażywała leki uspokajające i antydepresyjne w związku ze stanem psychicznym, w jakim znalazła się po śmierci syna. W dniu 15 lutego 2017 r. zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w P., jako osoba bezrobotna i od tego dnia przyznano jej prawo do zasiłku dla bezrobotnych na okres 365 dni. Powiatowy Urząd Pracy w P. wydał w dniu 14 listopada 2017 r. dokument poświadczający, że w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych ubezpieczona nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. W dniu 14 listopada 2017 r. odwołująca się złożyła w organie rentowym wniosek o świadczenie przedemerytalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty