09.10.2020

Wyrok SN z dnia 9 października 2020 r., sygn. III CSK 78/18

1. Mimo nieobowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na skutek jego wygaśnięcia, sposób korzystania z nieruchomości nie jest nieograniczony. Niezbędne jest bowiem uwzględnienie postanowień planu miejscowego obowiązującego uprzednio, a także uzyskanych przez właściciela w tym czasie decyzji i zezwoleń, w szczególności zaś decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wpływających na sposób wykonywania prawa własności.

2. W świetle postanowień art. 36 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. właściciel winien udowodnić, że odszkodowanie za szkodę planistyczną służy naprawie rzeczywistej szkody wynikłej ze zmiany przeznaczenia nieruchomości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)

SSN Maria Szulc

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. A. ‎przeciwko Gminie Miejskiej K. o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 października 2020 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 17 listopada 2017 r., sygn. akt I ACa (…),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 7 500,00 (siedem tysięcy pięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka M. A. po rozszerzeniu powództwa wniosła ostatecznie o zasądzenie na jej rzecz od Gminy Miejskiej K. kwoty 5 279 745,13 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 7 kwietnia 2012 r. tytułem odszkodowania za szkodę rzeczywistą poniesioną na skutek podjęcia przez Radę Miasta K. w dniu 6 lipca 2011 r. uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru W. , polegającą na utracie wartości nieruchomości stanowiących własność powódki, oznaczonych jako działki nr ew. (...)/1, (...)/2, (...)/3, (...)/4 objęte KW nr (…) oraz działka (...)8/3 objęta KW nr (…), spowodowaną wyłączeniem możliwości ich zabudowy.

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2016 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo. Ustalił, że powódka od dnia 15 marca 2002 r. jest właścicielką dwóch niezabudowanych nieruchomości położonych w K. przy ul. F... Kiedy je nabyła obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miasta K. zatwierdzony uchwałą Rady Miasta z dnia 16 listopada 1994 r., zgodnie z którym działka nr (...)/1, wchodząca w skład jednej z nieruchomości oraz część pozostałych trzech działek należących do tej nieruchomości i działki stanowiącej drugą nieruchomość były ulokowane częściowo w obszarze mieszkaniowym (M4 60), a częściowo na obszarze miejskiej zieleni publicznej (ZP 6). Plan ten utracił moc w dniu 1 stycznia 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty