Wyrok SN z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. IV CSK 155/13
Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej i podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne (art. 4 ust. 1 ustawy). Prawo do informacji publicznej nie podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej w przypadku informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji (art. 5 ust. 2 ustawy). Nie wyklucza to co do zasady możliwości przypisania wypowiedzi realizującej prawo do informacji publicznej cech kwalifikujących ją jako naruszającą dobra osobiste osoby, której dotyczy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Iwona Koper (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Kazimierz Zawada
SSN Maria Szulc
w sprawie z powództwa M. B.-B. przeciwko M. T. P. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 listopada 2013 r., dwóch skarg kasacyjnych: powódki i pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 17 października 2012 r., sygn. akt I ACa […],
1) Uchyla zaskarżony wyrok:
a) w pkt 1 lit. a w części uwzględniającej powództwo i powództwo w tym zakresie oddala,
b) w pkt 2 i 3;
2) Oddala skargę kasacyjną powódki;
3) Zasądza od powódki na rzecz pozwanego koszty postępowania za obie instancje i za postępowanie kasacyjne, pozostawiając ich wyliczenie referendarzowi w Sądzie Okręgowym w S.
Uzasadnienie
Powódka M. B.-B. domagała się udzielenia jej ochrony prawnej w związku z naruszeniem przez pozwanego M. P. jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia i wizerunku publicznego, przez opublikowanie w dodatku […] „G [X.]” i w „G. [Y.]” oraz przez wygłoszenie w regionalnej telewizji TV O. i w Radio O. a nadto przez przekazanie Ministrowi Edukacji Narodowej oświadczenia informującego, że dochodzenie w sprawie mobbingu rzekomo stosowanego w […] Kuratorium Oświaty zostało umorzone oraz wyrażającego ubolewanie i przepraszającego powódkę za to, że publicznie wypowiadał się jakoby powódka stosowała wobec Wicekuratora J. X. mobbing.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty