14.04.2021 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2021 r., sygn. II USKP 34/21

Krótkie (przypadkowe) i nieodpowiednie do stanu zdrowia zatrudnienie w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 r. nie uzupełnia brakującego stażu zatrudnienia w szczególnych warunkach do emerytury pomostowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Leszek Bielecki

‎SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku R. Z. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. o prawo do emerytury pomostowej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 kwietnia 2021 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. akt III AUa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 13 grudnia 2018 r. oddalił apelację pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z 8 marca 2018 r., który uwzględnił odwołanie ubezpieczonego R.Z. i zmienił decyzję pozwanego z 8 listopada 2017 r. w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury pomostowej od 1 września 2017 r.

Powyższą decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury pomostowej ponieważ po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Do wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach, nie uwzględnił zatrudnienia wykonywanego od 1 do 22 lipca 2017 r.

Ubezpieczony (urodzony w 1955 r.) we wrześniu 2017 r. złożył wniosek o emeryturę pomostową. Wykazał okres składkowy i nieskładkowy 35 lat, 4 miesiące i 8 dni oraz okres pracy w szczególnych warunkach 18 lat, 9 miesięcy i 20 dni (kierowca samochodu ciężarowego). Po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (19 stycznia 2009 r.) został uznany za częściowo niezdolnego do pracy a następnie za całkowicie niezdolnego do pracy, potem ponownie był częściowo niezdolny do pracy. Po ustaniu prawa do renty ubezpieczony został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 lipca 2017 r. na stanowisku pomocnika kierowcy pojazdu asenizacyjnego w pełnym wymiarze czasu pracy. Opróżniał zbiorniki na nieczystości ciekłe (szamba). Ze względu na stan zdrowia zdecydował się przerwać zatrudnienie i wypowiedział umowę o pracę 12 lipca ze skutkiem na 22 lipca 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty