Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. I NSNc 130/21
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak (sprawozdawca)
Agnieszka Inga Zielonka (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z odwołania D. Ł. (poprzednio: D. C.) przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. o ustalenie stopnia niepełnosprawności po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 29 czerwca 2021 r. skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z 26 marca 2018 r. sygn. akt III Ua (...)
uchyla wyrok Sądu Okręgowego w Ł. z 26 marca 2018 r., sygn. akt III Ua (...), oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego w Ł. z 10 stycznia 2018 r., sygn. akt IV U (...) – w całości, i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ł., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania ze skargi nadzwyczajnej.
Uzasadnienie
D. Ł. (poprzednio: D. C.; dalej także: „odwołujący się”) w odwołaniu od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. nr (...) z 6 kwietnia 2016 r. – którym zaliczono go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności o charakterze czasowym do 28 lutego 2017 r., z ustaloną datą powstania niepełnosprawności od 16. roku życia, ze wskazaniem podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i pomoce techniczne ułatwiające jego funkcjonowanie, oraz korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji (przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej i organizacje pozarządowe oraz inne placówki) – wniósł o zmianę zaskarżonego orzeczenia poprzez przyznanie mu znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe.
W uzasadnieniu swego żądania odwołujący się stwierdził, że stan jego zdrowia uległ pogorszeniu, ma częste stany depresyjne, a gdy się zdenerwuje traci świadomość i kontakt z rzeczywistością. D. Ł. oświadczył, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym i w związku z tym powinna mu zostać zapewniona stała opieka w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty