14.05.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 maja 2021 r., sygn. IV CSKP 50/21

Moc wiążąca prawomocnego orzeczenia (art. 365 § 1 k.p.c.) zapadłego między tymi samymi stronami w nowej sprawie o innym przedmiocie polega na zakazie dokonywania ustaleń i ocen prawnych sprzecznych z osądzoną sprawą. Oznacza to, że istnieje m.in. nakaz przyjmowania, iż stan prawny kształtuje się tak, jak to wynika z sentencji prawomocnego orzeczenia, albowiem przedmiotem prawomocności materialnej jest jedynie ostateczny rezultat rozstrzygnięcia, a nie przesłanki, które do niego doprowadziły. Sąd nie jest więc związany ani ustaleniami faktycznymi poczynionymi w innej sprawie, ani poglądami prawnymi wyrażonymi w uzasadnieniu zapadłego wyroku. Wynikający z art. 365 § 1 k.p.c. stan związania ograniczony jest bowiem, co do zasady, tylko do rozstrzygnięcia zawartego w sentencji orzeczenia i nie obejmuje jego motywów.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący)

SSN Jacek Grela

‎SSN Tomasz Szanciło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Szpitala Miejskiego w M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. ‎przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia - (…) Oddziałowi Wojewódzkiemu w G. ‎z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej Szpitala Powiatu B. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 maja 2021 r., ‎skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 8 maja 2018 r., sygn. akt I ACa (…),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił powództwo Szpitala Miejskiego w M. sp. z o.o. w M. (dalej: Szpital Miejski) w stosunku do pozwanego Narodowego Funduszu Zdrowia - (...) Oddziału Wojewódzkiego w G. (dalej: NFZ, Fundusz), z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej - Szpitala Powiatu B. sp. z o.o. w B. (dalej: Szpital Powiatu), rozstrzygając o kosztach procesu.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Szpital Powiatu od dnia 1 lipca 2009 r. funkcjonował w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z podziałem na dwa szpitale: Filię w B. i Filię w M.. Ta druga wygenerowała w 2012 r. ponad 4,5 mln zł straty. Rada Powiatu B. (dalej: Powiat) podjęła w dniu 23 maja 2013 r. uchwałę wyrażającą zgodę na podział Szpitala Powiatu oraz na nieodpłatne przekazanie udziałów Powiatu w nowo zawiązanej spółce, jak również upoważniła zarząd Powiatu do przeprowadzenia podziału. Prace dotyczące sporządzenia planu podziału został przygotowany przez kancelarię prawną obsługującą Powiat, a przyjęty uchwałą zarządu spółki dzielonej z dnia 30 września 2013 r. Nie był on kwestionowany przez władze Gminy. Jako sposób podziału spółki dzielonej przewidziano tryb z art. 529 §1 pkt 4 k.s.h. - poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do Szpitala Powiatu, na którą składała się Filia M., i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę z chwilą dokonania jej wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS). W wyniku podziału do spółki Szpital Powiatu miały należeć wszystkie jej pozostałe aktywa i pasywa, bilansowe i pozabilansowe, z zastrzeżeniem, że z mocy prawa na nowo zawiązaną spółkę miały przejść składniki majątkowe i niemajątkowe związane z prowadzoną przez Filię M. działalnością, gdyż stanowiły one zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na nowo zawiązaną spółkę miały zostać przeniesione m.in. prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z działalnością Filii M., wymienione w załączniku nr 14 do planu podziału, i z tych, które zostaną w toku zwykłej działalności Filii M. zawarte przez spółkę dzieloną pomiędzy dniem 1 sierpnia 2013 r. a dniem wydzielenia, w szczególności zaś umowy zawarte z NFZ, z wyłączeniem tych, które zostaną w toku zwykłej działalności Filii M. całkowicie wykonane, lub które wygasną przed dniem wydzielenia. Jako dzień zarejestrowania nowo zawiązanej spółki ustalono datę 31 grudnia 2013 r. i z tym dniem nastąpił wpis Szpitala Miejskiego do KRS. Żadna z osób biorąca udział w przygotowywaniu planu podziału w ramach Szpitala Powiatu, czy ze strony udziałowca - władz Powiatu, nie przewidywała żadnych problemów w związku z wybraną datą wpisu nowej spółki do KRS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty