Wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2020 r., sygn. I UK 50/19
Przesłanką nabycia prawa do renty rodzinnej na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie jest sama choroba osoby ubiegającej się o rentę rodzinną (w tym choroba psychiczna), ani niepełnosprawność (nawet w stopniu znacznym, formalnie orzeczona przez organ stwierdzający niepełnosprawność), lecz całkowita niezdolność do pracy (w rozumieniu art. 12 ust. 2 ustawy emerytalnej) powstała w okresach ściśle uregulowanych w przepisach.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania E. O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł. o rentę rodzinną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 sierpnia 2020 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 5 września 2018 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…) na rzecz adw. A. K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych, powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług, tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu odwołującej się E. O.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Ł., wyrokiem z 27 września 2017 r., oddalił odwołania ubezpieczonej E. O. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Ł. z 18 maja 2016 r. oraz z 11 lipca 2016 r., w których odmówiono skarżącej prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu T. O.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że wnioskodawczyni E. O. (ur. 28 marca 1977 r.) ukończyła naukę w szkole podstawowej 22 czerwca 1994 r., do 31 sierpnia 2001 r. była uczennicą Liceum Ogólnokształcącego. Ubezpieczona legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu schorzeń psychiatrycznych. Niepełnosprawność ta powstała u wnioskodawczyni przed 16 rokiem życia. Wnioskodawczyni ma prawo do renty socjalnej od 2003 r. Ostatnio ustalono to prawo od 1 listopada 2014 r. do 30 listopada 2017 r. Podstawą przyznania renty socjalnej było orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 13 listopada 2014 r., w którym lekarz stwierdził, że wnioskodawczyni jest okresowo całkowicie niezdolna do pracy, a niezdolność ta pozostaje w związku z naruszeniem sprawności organizmu powstałym przed ukończeniem osiemnastego roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty