11.05.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I PSKP 17/21

To właśnie do sądu należy ocena, czy organizacja pozarządowa nie prowadzi działalności gospodarczej jako działalności głównej, ale dokonując takiego ustalenia sąd rozpoznający sprawę powinien brać pod uwagę przede wszystkim postanowienia jej statutu. Badanie to odbywa się z urzędu, zaś skutkiem ustalenia, że organizacja prowadzi działalność gospodarczą jest utrata przez nią legitymacji do udziału w procesie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)

‎SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa Stowarzyszenia „T.” w P. działającego na rzecz A. O. przeciwko F. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. ‎o ryczałt za noclegi, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 maja 2021 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. akt VIII Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Ł. i sprawę przekazuje temu sądowi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Ł. VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 12 lutego 2019 r. w sprawie VIII Pa (...) oddalił apelację powoda Stowarzyszenia „T.” w P. działającego na rzecz A. O. od wyroku Sądu Rejonowego w Ł. z 29 grudnia 2016 r. w sprawie X P (...) oddalającego powództwo skierowane przeciwko F. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. o ryczałt za noclegi.

W sprawie tej ustalono, że A. O. był pracownikiem pozwanej spółki od 7 maja 2010 r. do 1 lutego 2013 r. Był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego ze średnim wynagrodzeniem 2.654 zł. Wynagrodzenie to składało się z wynagrodzenia zasadniczego, świadczenia z tytułu podróży służbowych krajowych, świadczenia z tytułu podróży służbowych zagranicznych, ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę w godzinach nocnych i za czas dyżuru w kwocie 400 zł miesięcznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty