10.05.2021

Odpowiedź z dnia 10 maja 2021 r. Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 22774, sygn. PT4.054.1.2021

w odpowiedzi na interpelację nr 22774 z 21 kwietnia 2021 r. Pań Posłanek Małgorzaty Kidawy– Błońskiej oraz Iwony Śledzińskiej–Katarasińskiej w sprawie obniżenia stawki podatku od towarów i usług na prasę i książki, uprzejmie wyjaśniam co następuje.

Na wstępie zaznaczenia wymaga fakt, że VAT jest podatkiem ściśle zharmonizowanym w Unii Europejskiej, co oznacza, że państwa członkowskie UE, w tym Polska, są związane przepisami unijnymi w tej dziedzinie, w szczególności zaś unormowaniami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: „dyrektywa VAT”). Z tej przyczyny krajowe przepisy o VAT muszą być spójne z unijnymi regulacjami w tym zakresie.

Trzeba mieć na względzie, że obowiązujące przepisy dyrektywy VAT nie uprawniają Polski do wprowadzenia 0% stawki VAT na książki. Dlatego w odpowiedzi na inicjatywę wiceprezesa Rady Ministrów Pana prof. Piotra Glińskiego Ministerstwo Finansów wystąpiło w październiku 2020 r. do Komisji Europejskiej (KE) z wnioskiem na podstawie specjalnej procedury derogacyjnej przewidzianej w art. 395 dyrektywy VAT o upoważnienie Polski, w drodze odstępstwa od obowiązujących unijnych przepisów o VAT, do stosowania 0% stawki VAT do książek i prasy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty