Tarcza 2.0 PFR – jakie są zasady ubiegania się przedsiębiorców o rządową subwencję
Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest rządowym programem, zasadniczo bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm poszkodowanych podczas pandemii COVID-19 w Polsce. Wsparcie zostało uruchomione w ramach Tarczy antykryzysowej (Tarczy 1.0 PFR i 2.0 PFR). Beneficjenci, czyli mikro, małe, średnie i duże firmy, mogą się ubiegać o subwencję z PFR na podstawie regulaminu programu i na warunkach umowy subwencji finansowej. Tarcza 2.0 PFR dla mikrofirm oraz małych i średnich firm (MŚP) została uruchomiona w II połowie stycznia 2021 r., natomiast duże przedsiębiorstwa jeszcze oczekiwały na możliwość skorzystania z subwencji. Na dzień oddania niniejszego numeru MPPiU do druku wnioski o wsparcie dla przedsiębiorstw, dla których Tarcza 2.0 została uruchomiona, były przyjmowane do 28 lutego 2021 r.
Formalną podstawą wdrożenia Tarczy 2.0 PFR jest w szczególności ustawa o systemie instytucji rozwoju, która w art. 21a przewiduje udzielenie przedsiębiorcom finansowania w formach zwrotnych lub bezzwrotnych. Na podstawie powołanego przepisu otrzymane przez przedsiębiorców subwencje finansowe nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej, chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z naruszeniem zasad, na których udzielono danemu przedsiębiorcy takiego wsparcia. Przepis ten pozwala także żądać przez PFR od uczestników programu oświadczeń wymaganych do ustalenia możliwości objęcia przedsiębiorcy wsparciem finansowym. Oświadczenia te składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nie można kwestionować tej odpowiedzialności, powołując się na to, że nie ma ona odpowiedniej podstawy ustawowej.
Jakie rodzaje wsparcia przewiduje Tarcza 2.0 PFR
Przedsiębiorcy korzystający z programu Tarcza 2.0 PFR mogą otrzymać subwencję (zasadniczo bezzwrotną pomoc) na podstawie umowy subwencji finansowej. Zawarcie tej umowy dla pozyskania środków przez przedsiębiorcę jest konieczne i niezbędne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty