Ulga na złe długi w VAT – problemem może być restrukturyzacja, likwidacja lub upadłość dłużnika
Prawo do skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest status dłużnika, który w momencie korekty należnego VAT nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacji. W obecnej sytuacji zagrożenia istnienia wielu firm warto zwrócić uwagę na ten problem, który może zablokować możliwość skorzystania z ulgi i obniżenia zobowiązań w VAT wierzycieli. Dlatego przypominamy zasady korzystania z ulgi na złe długi w VAT i przestrzegamy, że rygory tej ulgi nie zostały w żaden sposób zmienione (złagodzone) w związku z wprowadzeniem stanu epidemii COVID-19.
Nieterminowe regulowanie należności bądź brak płatności za towar lub usługę to problem, który często pojawia się w praktyce obrotu gospodarczego. Jak powszechnie wiadomo, jest to sytuacja szczególnie niekorzystna dla sprzedawcy, który oprócz tego, że należne mu wynagrodzenie otrzymuje z opóźnieniem (lub wcale), to do tego musi uregulować jeszcze wynikający z dokonanej transakcji należny podatek VAT. Z racji tego, że płatność jest nieterminowa lub nie ma jej wcale, musi to zrobić z własnej kieszeni. Jednocześnie nabywca towaru lub usługi, bez względu na to, czy uregulował należność czy też nie, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze, która dokumentuje tę sprzedaż.
Wynika to z tzw. zasady memoriałowej zapłaty podatku VAT. W myśl tej zasady VAT staje się należny i wymagalny względem fiskusa już w momencie, gdy nastąpiło zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Kwestia, czy podatnik otrzymał zapłatę za dostarczony nabywcy towar lub wykonaną usługę nie ma znaczenia dla celów poboru podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty