04.11.2019 Podatki

Kiedy płacić VAT od usług krótkoterminowego najmu lokalu wynajmowanego przez serwis internetowy

PROBLEM

Czytelnik (podatnik VAT czynny) posiada na własność lokal mieszkalny, który wynajmuje na cele krótkotrwałego zakwaterowania. Czas trwania takiego zakwaterowania określany jest w dniach. Wszystkie usługi świadczone dla podatników VAT są dokumentowane fakturami. Natomiast dla osób fizycznych, którym nie została wystawiona faktura, są ujmowane na zbiorczym dowodzie wewnętrznym, który Czytelnik wystawia na koniec miesiąca.

Czytelnik wystawia ofertę najmu przez serwisy internetowe. Osoba zainteresowana najmem (Klient) akceptuje ofertę i dokonuje przedpłaty na rachunek bankowy serwisu internetowego, na którym ją znalazła. Na tym etapie Czytelnik nie otrzymuje jeszcze zapłaty ani w całości, ani w części. Po zrealizowaniu usługi najmu krótkoterminowego serwis rozlicza się z Czytelnikiem w terminie wyznaczonym we własnym regulaminie. Rozliczenie to wygląda w ten sposób, że z otrzymanej uprzednio od klienta płatności serwis internetowy potrąca sobie ustaloną wcześniej w umowie kwotę tytułem opłaty za świadczoną usługę udostępniania oferty w sieci, a następnie pozostałą część wpłaca na rachunek bankowy Czytelnika.

  1. Kiedy powstaje u Czytelnika obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług najmu krótkoterminowego w opisanym przypadku?
  2. Czy świadczone usługi korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne