27.06.2023

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. I OSK 523/20

Ocena, czy nieruchomość należała do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy komunalizacyjnej i art. 6 ust. 1 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości, wymaga analizy nie tylko faktycznego władania nieruchomością, ale przede wszystkim posiadania przez ten organ odpowiedniego tytułu prawnego do mienia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Artur Dral po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 135/18 w sprawie ze skargi P S.A. z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek Miasta [...] o zasądzenie od P. S.A. z siedzibą w W. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 maja 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.S.A. z siedzibą w W. (Skarżąca) na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej (Komisja) z [...]listopada 2017 r. w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości.

Skarżąca zaskarżyła powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu :

1. na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego tj.

a) art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (dalej jako - ,,ustawa komunalizacyjna") w zw. z art. 151 p.p.s.a. oraz w zw. z art. 154 § 1 k.p.a. poprzez oddalenie skargi Skarżącej i tym samym utrzymanie w mocy decyzji Wojewody Wielkopolskiego (Wojewoda) z [...] kwietnia 2016 r. opierającej się na założeniu, że w dacie 27 maja 1990 r. sporna działka należała do terenowych organów administracji rządowej, rady narodowej czy też przedsiębiorstw państwowych, dla których organy te pełniły funkcję organów założycielskich bądź do zakładu albo innej jednostki organizacyjnej podporządkowanej ww. organom, podczas gdy Skarżąca w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego wykazało, że przedmiotowa działka nie spełniła przesłanek wynikających z art. 5 ust. 1 ustawy komunalizacyjnej, które przesądzają o komunalizacji,

b) art. 11 pkt. 2 ustawy komunalizacyjnej poprzez jego niezastosowanie i błędne przyjęcie, iż sporna nieruchomość w dniu wejścia w życie ustawy komunalizacyjnej nie znajdowała się w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego (P. S.A.), co doprowadziło do błędnego przyjęcia, że nie zachodzi przesłanka wyłączająca ją z komunalizacji,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne