12.12.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 2191/21

Zgodnie z art. 27 w zw. z art. 33 ust. 1 ustawy o prawie własności przemysłowej, ocena przemysłowej stosowalności wynalazku i jego należytego ujawnienia powinna być przeprowadzona z perspektywy znawcy dziedziny, opierając się na całościowym ujęciu zastrzeżeń, opisu i rysunków wynalazku. Brak możliwości odtworzenia wynalazku przez znawcę z powodu niedostatecznego ujawnienia musi być udowodniony przez stronę wnioskującą o unieważnienie patentu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk (spr.) Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Ć. i M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 stycznia 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1464/20 w sprawie ze skargi R. N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 grudnia 2019 r. nr Sp.88.2019 w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Renaty N. na rzecz K. Ć. i M. P. 1.400 zł (tysiąc czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.

Decyzją z 20 grudnia 2019 r. znak Sp. 88.2019 Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, po rozpoznaniu wniosku R. N. o unieważnienie patentu na wynalazek "Gruntowy wymiennik ciepła" nr [...], udzielonego na rzecz K. Ć. i M. P., na podstawie art. 26 i 27 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2003 r. nr 119 poz. 1117 ze zm. - dalej jako pwp) orzekł o oddaleniu wniosku oraz o kosztach postępowania.

Organ przedstawił w pierwszej kolejności przyjęty sposób oceny poziomu wynalazczego (art. 26 ust. 1 pwp), następnie zaś odniósł się do przesłanek przemawiających za przemysłową stosowalnością wynalazku (art. 27 pwp).

W związku z podniesionymi we wniosku o unieważnienie uchybieniami dotyczącymi braku spełnienia ustawowych warunków do uzyskania patentu, Urząd w pierwszej kolejności ocenił zarzut dotyczący niejasności pojęć użytych w spornym wynalazku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne