04.04.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II GSK 1534/19

W przypadku środków farmaceutycznych przedłożenie materiału doświadczalnego jest niezbędne do tego, aby dokonać rzetelnej oceny zasadności zgłoszenia patentowego. Wyniki tego rodzaju badań powinny zostać przekazane organowi co do zasady już w dniu zgłoszenia. To moment zgłoszenia, także z perspektywy potrzeby ochrony innych potencjalnych uprawnionych, powinien być rozstrzygający dla oceny zasadności udzielenia patentu. Nie przekreśla to możliwości posiłkowego wykorzystania dodatkowych, uzyskanych później wyników badań, o ile w dacie zgłoszenia podano wiarygodne informacje na ten temat.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. LTD, M., I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lipca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 194/19 w sprawie ze skargi C. LTD, M., I. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lipca 2019 r., oddalił skargę C. L. w M., I. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 grudnia 2018 r., w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z 26 sierpnia 2013 r. Urząd Patentowy RP odmówił udzielenia patentu na wynalazek nr [...] zgłoszonego do ochrony 13 czerwca 2003 r. przez skarżącą, pt. "Kombinacja azelastyny i steroidów". Organ ocenił, że zgłoszeniu brakowało poziomu wynalazczego. Jako najbliższy stan techniki wskazano opis patentowy [...], z którego znane są kombinacje środków antyhistaminowych i środków glikokortykoseroidowych do stosowania donosowego. Organ przyjął, że specjalista miałby możliwość w sposób rutynowy dojść do rozwiązania polegającego na wyborze konkretnych środków antyhistaminowych (azelastyna) i glikokortysteroidowych (flutikazon), a w dacie zgłoszenia wnioskodawca nie przedstawił takich wyników badań, które potwierdzałyby ewentualny, nieoczekiwany efekt wyboru tych dwóch konkretnych substancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne