12.12.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 1033/20

Ustawodawca nie wskazuje terminu, od którego ma być liczony 5-letni okres używania znaku. Chodzi tu więc o jakikolwiek okres 5-letni, byle przez ten czas zachowana została ciągłość używania oznaczenia; muszą to być kolejne, a więc następujące po sobie lata. Okres ten musi być nieprzerwany. Upływ 5-letniego okresu używania danego oznaczenia, liczony od momentu powzięcia wiadomości o jego używaniu, powoduje wygaśnięcie uprawnień do żądania unieważnienia, jeżeli przed jego upływem nie został złożony wniosek o unieważnienie. Pięcioletni okres, o którym mowa w tym przepisie, dotyczy używania wyłącznie zarejestrowanego oznaczenia. Bez znaczenia jest, jak długo dane oznaczenie było używane przed jego zarejestrowaniem.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.-G. i A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1705/19 w sprawie ze skargi A. S.-G. i A. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 2019 r., nr Sp.326.2017 w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy w części oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 18 grudnia 2019 r. oddalił skargę A. S.-G. i A. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 2019 r., w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 27 grudnia 2017 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek I. B.-R. "B." sp. z o.o. w Ł. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "D." o numerze [...] udzielonego na rzecz skarżących, przeznaczonego do oznaczania usług z klas 41 i 44. Wnioskodawca jako podstawę prawną swojego żądania wskazał art. 164 w związku z art. 132 ust. 2 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.: Dz.U. 2003 nr 119 poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.). Spółka podniosła podobieństwo spornego znaku towarowego do przysługującego jej znaku towarowego słownego D. o numerze [...] i fakt posiadania prawa ochronnego na cztery inne znaki towarowe z elementem słownym D. o numerach: [...], [...], [...] i [...]. Przysługujące mu znaki towarowe D. o numerach [...] i [...] w okresie poprzedzającym datę 29 listopada 2011 r., jak podniosła wnioskodawczyni, zyskały status znaków renomowanych.

Uprawnione w odpowiedzi wniosły o oddalenie wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne