21.03.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2023 r., sygn. II GSK 369/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. F. P. S.A. w S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1153/19 w sprawie ze skargi Z. F. P. S.A. w S. G. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Z. F. P. S.A. w S. G. 3.717 (trzy tysiące siedemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 4 października 2019r., sygn. akt VI SA/Wa 1153/19 oddalił skargę Z. F. "P." S.A. z siedzibą w S. G. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Skarżący) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd, UP) z dnia 24 stycznia 2019 r. nr Sp.222.2015 umarzającą postępowanie w sprawie o unieważnienie patentu na wynalazek.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Dnia 19 maja 2015 r. do UP wpłynął wniosek Spółki o unieważnienie patentu na wynalazek pt.: "Zastosowanie kombinacji obejmującej antagonistę AT1, oraz bloker kanałów wapniowych oraz kompozycje złożone zawierające taką kombinację." nr [...], udzielonego na rzecz N. A. z siedzibą w B., Sz. (dalej: Uprawniony, Uczestnik).

Interes prawny w żądaniu unieważnienia patentu na sporny wynalazek wnioskodawca wywodził z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 776,; dalej: p.w.p.) w zw. z art. 28 k.p.a., podnosząc, że przepisy p.w.p. nie definiują pojęcia interesu prawnego. Uważał, że interes prawny dotyczy szeroko rozumianej sytuacji podmiotu prawa, wyznaczonej normami prawnymi różnego rodzaju, należącymi do różnych gałęzi, z których wynikają jego uprawnienia, obowiązki, korzyści, czy też wolności prawnie chronione. Interes prawny powinien być bezpośredni, konkretny, realny i powinien znajdować potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, które uzasadniały zastosowanie normy prawa materialnego. Swój interes prawny wywodził z przepisów o swobodzie prowadzenia przez uczestników postępowania działalności gospodarczej, w tym z art. 20 Konstytucji RP i art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010, Nr 220, poz. 1447; dalej: u.s.d.g.). Sporny patent stał na przeszkodzie swobodnemu prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, gdyż Spółka miała konkretny zamiar wprowadzenia na rynek leku zawierającego jako substancję czynną połączenie związków: amlodypiny i walsartanu. Wnioskodawca, jako konkurent Uprawnionego, znalazł się w realnej sytuacji zagrożenia żądaniem przez Uprawnionego zaniechania naruszania spornego patentu po wprowadzeniu leku na rynek. Przedstawił dowody, które miały potwierdzać realne przygotowania do wprowadzenia na polski rynek leku zawierającego jako substancje czynne amlodypinę i walsartan.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne