Wyrok SN z dnia 21 marca 2023 r., sygn. I PSKP 3/22

Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia (wystąpienie z roszczeniami z tytułu naruszającego prawo wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 45 § 1 Kodeksu pracy) nie jest warunkiem zasądzenia na jego rzecz odszkodowania z art. 18(3d) k.p. z tytułu dyskryminującej przyczyny wypowiedzenia lub dyskryminującej przyczyny wyboru pracownika do zwolnienia z pracy. Jeżeli więc pracownik uważa, że przyczyna wypowiedzenia albo rozwiązania z nim umowy była dyskryminująca, może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, nawet jeżeli nie odwoływał się od wypowiedzenia albo rozwiązania umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. G. 
‎przeciwko Kuratorium Oświaty w X.
‎o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 marca 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
‎z dnia 2 kwietnia 2020 r., sygn. akt VIII Pa 212/19,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
‎w Łodzi do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 6 września 2019 r. zasądził od pozwanego Kuratorium Oświaty w X. na rzecz powódki A. P. kwotę 37.371,78 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 30 stycznia 2019 r. do dnia zapłaty oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania w sprawie i nadał wyrokowi w rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 5.351,69 zł.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka, urodzona w dniu 23 listopada 1955 r., rozpoczęła pracę w Kuratorium Oświaty w Ł. w dniu 1 października 2008 r. na stanowisku dyrektora w Wydziale Nadzoru Pedagogicznego i Wspierania Edukacji. Z dniem 21 marca 2016 r. Minister Edukacji Narodowej powołał na stanowisko […] Kuratora Oświaty G. W.. Wojewoda […] zatwierdził w dniu 8 kwietnia 2016 r. nowy regulamin organizacyjny Kuratorium Oświaty w X., który wszedł w życie w dniu 18 kwietnia 2016 r., zgodnie z zarządzeniem […] Kuratora Oświaty. Zasadnicze zmiany organizacyjne wynikające z nowego regulaminu objęły Wydział Strategii i Kadr, który został podzielony na dwie nowe jednostki organizacyjne - Wydział Rozwoju Edukacji i Wydział Organizacyjno-Kadrowy. W Wydziale Nadzoru Pedagogicznego wśród jego 27 uregulowanych w regulaminie działań wskazano 2 nowe obszary, które nie występowały w poprzednio obowiązującym regulaminie - przewodniczenie komisjom w trakcie postępowania kwalifikacyjnego dla nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela dyplomowanego i delegowanie wizytatorów do udziału w pracach komisji konkursowych powołanych przez jednostki samorządu terytorialnego do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły/placówki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne