25.01.2023 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. II GZ 535/22

Wstrzymanie wykonania aktu; Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. Sp. z o.o. w L. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 3378/21 w zakresie zmiany postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 3378/21 i odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. w L. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 25 marca 2021 r. nr PORZI.503.221.2019.MSA.6 w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 3378/21, po rozpoznaniu wniosku M. Sp. z o.o. w L., wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 25 marca 2021 r., wydanej w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.).

W ocenie Sądu I instancji, charakter przedmiotowej sprawy przemawiał za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji, bowiem jej wykonanie spowoduje skutek prawno-materialny w postaci wstrzymania działalności apteki (cofnięcie zezwolenia na jej prowadzenie). To z kolei oznacza dla skarżącej faktyczną niemożność prowadzenia działalności gospodarczej, a więc zwolnienie zatrudnionych pracowników, utratę korzyści majątkowych związanych ze sprzedażą leków i w efekcie zachwianie płynności finansowej. Ponadto wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje niewątpliwie odpływ klientów do innych aptek, co może spowodować trudne do odwrócenia skutki. Zdaniem WSA, wystarczające uprawdopodobnienie złożonego wniosku w przedmiocie wstrzymania wykonania skarżonej decyzji stanowiło wydanie decyzji ostatecznych cofających zezwolenie na prowadzenie apteki spółki oraz dołączone do wniosku dokumenty.

Wyrokiem z dnia 21 października 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki na zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Od powyższego wyroku spółka złożyła skargę kasacyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne