21.05.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2020 r., sygn. II GSK 1015/19

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Marek Sachajko po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. Inc., S., S. Z. A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 2064/18 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2019 r., uwzględnił skargę J. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, uchylając tą decyzję oraz orzekając o kosztach postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z dnia [...] maja 2013 r. Urząd Patentowy RP udzielił skarżącej prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny m. przeznaczony do oznaczania towarów lub usług wymienionych w klasach 9, 18 i 25 Klasyfikacji Nicejskiej.

Decyzja ta stała się przedmiotem sprzeciwu C. Inc. z siedzibą w S., S. Z. A., w którym podniesiono, że sporne prawo ochronne zostało udzielone z naruszeniem art. 132 ust. 2 pkt 2 i art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2017 roku, poz. 776, dalej: p.w.p.). Wnosząca sprzeciw wskazała, że jest uprawniona z prawa do unijnego znaku towarowego C. o numerze [...], do którego w sposób konfuzyjny podobny jest sporny znak. Sprzeciwiająca się podkreśliła, że porównywane znaki są przeznaczone do oznaczania identycznych i podobnych towarów z klasy 9 oraz że są do siebie podobne w warstwach wizualnej i fonetycznej. Wskazała również, że obecnie posługuje się oznaczeniem C., do którego łudząco podobny jest sporny znak co stwarza realne ryzyko skojarzeń obu przedsiębiorstw. Wskazała również na okoliczność zgłoszenia spornego znaku w złej wierze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne