04.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 października 2022 r., sygn. II GSK 1014/22

Własność przemysłowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Protokolant Justyna Mordwiłko - Osajda po rozpoznaniu w dniu 4 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P. L. "K." Sp. j. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 3097/21 w sprawie ze skargi P. P. L. "K." – J. K. Sp. j. w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lutego 2022 r., oddalił skargę P. P. L. "K." – J. K. Sp. j. w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r., w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

P. P. L. "K.", J. K. Spółka Jawna z siedzibą w L. 21 grudnia 2018 r. zgłosiło w celu udzielania ochrony znak towarowy słowno-graficzny "I. C.", przeznaczony do oznaczania następujących towarów w klasie 30: lody, batony i lizaki lodowe, sandwicze lodowe, rolady lodowe, torty lodowe, jogurty mrożone (jako lody), lody sorbetowe, desery z udziałem lodów, lody w proszku, galaretki owocowe (jako słodycze), ciasta, ciastka, ciasta mrożone, jadalne ozdoby do ciast i lodów, wyroby cukiernicze, sosy do deserów w tym do lodów, napoje mrożone na bazie czekolady, herbaty, kakao lub kawy.

Decyzją z dnia 3 czerwca 2019 r. Urząd Patentowy RP odmówił udzielenia prawa ochronnego na wymieniony znak towarowy słowno-graficzny na podstawie art. 1291 ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 12 w zw. z art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 776 ze zm., dalej p.w.p.). Organ stwierdził, iż zgodnie z art. 1291 ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 12 p.w.p. nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenie, które nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone (pkt 2); składa się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wielkości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności (pkt 3); składa się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych (pkt 4); które ze swej istoty może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towaru (pkt 12).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne