06.12.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. II GSK 961/19

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "W. [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" S. komandytowa w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 2380/18 w sprawie ze skargi "W. [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" Spółka komandytowa w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2019 r., oddalił skargę "W. + Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" Sp.k. w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2018 r., w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 16 kwietnia 2018 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek skarżącej spółki o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "W.S" o numerze [...] udzielonego na rzecz B. W., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą W.S B. W. (z siedzibą w Rz.), przeznaczonego do oznaczania towarów i usług z klas 7, 20, 21, 35 - kuchenne urządzenia elektryczne; maszyny do szycia; odkurzacze; lustra; materace; meble, pościel, oprócz bielizny pościelowej; garnki kuchenne; naczynia; przybory do użytku w gospodarstwie domowym; przybory kuchenne nieelektryczne; agencje reklamowe; oferowanie i wystawianie towarów wymienionych w wykazie towarów w klasach 7, 20 i 21 w celu umożliwienia klientom decyzji o zakupie hurtowym lub detalicznym tych towarów; zarządzanie hotelami.

Jako podstawę prawną swojego żądania skarżąca wskazał art. 164 w zw. z art. 1321 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.: Dz. U. z 2013 r" poz. 1410 ze zm., dalej: p.w.p.), zmodyfikowaną następnie na rozprawie przed UP RP o wskazanie art. 132 ust 2 pkt 2 p.w.p., powołując jako przeciwstawienie znak towarowy o numerze R.265188. Skarżąca podniosła, że sporny znak towarowy jest podobny do przysługujących jej znaków towarowych: "W e." o numerze [...] oraz "w." o numerze [...] w sposób wywołujący ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne