Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, który łamie prawa pracownicze

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika zostały uregulowane nie tylko w Kodeksie pracy. W szerszym zakresie wykroczenia z zakresu prawa pracy wynikają także m.in. z ustawy o funduszu świadczeń socjalnych, o społecznej inspekcji pracy czy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za spowodowane naruszenia pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

Wykroczeniem jest zawinione popełnienie czynu społecznie szkodliwego zabronionego przez ustawę pod groźbą kary (art. 1 § 1 Kodeksu wykroczeń). Wykroczenie może być popełnione przez pracodawcę lub przez osobę działającą w jego imieniu albo każdą inną osobę, która wbrew obowiązkowi nie podjęła określonych działań wobec pracowników.

Wykroczenia wynikające z Kodeksu pracy

W Kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy i zawarte odpowiednio w art. 281-283 Kodeksu pracy. Pierwsza grupa wykroczeń jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia grupa reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dla każdej z wymienionych grup ustawodawca ustalił inny katalog osób, które mogą popełnić wykroczenia. Mogą to być dla poszczególnych grup:

● pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu,

● każdy, kto wbrew obowiązkowi nie wykonuje określonych obowiązków,

● osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wykroczenia związane z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia

Odpowiedzialność za popełnienie jednego z tych wykroczeń może ponosić pracodawca lub działający w jego imieniu pełnomocnik, ale również dyrektor personalny, kierownik wydzielonej jednostki organizacyjnej, dyrektor oddziału itp.

Zawarcie umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne