20.11.2020

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.338.2020.2.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.338.2020.2.AT

w zakresie: - możliwości uznania wskazanych we wniosku wydatków za poniesione na wytworzenie środka trwałego, - możliwości i sposobu zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2020 r., (data wpływu: 10 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 13 i 22 października 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości uznania wskazanych we wniosku wydatków za poniesione na wytworzenie środka trwałego - jest prawidłowe,
  • możliwości i sposobu zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości uznania wskazanych we wniosku wydatków za poniesione na wytworzenie środka trwałego,
  • możliwości i sposobu zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 października 2020 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.338.2020.1.AT wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 13 października 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Przeprowadzony roczny przegląd stanu technicznego nieruchomości wykazał, że na zasobach Spółdzielni brakuje miejsc postojowych dla mieszkańców ze względu na wzrastającą liczbę pojazdów. Mieszkańcy parkują na chodniku przy nieruchomościach mieszkalnych, tym samym utrudniają dojazd i wyjazd innym uczestnikom ruchu. Stanowi to również bezpośrednie zagrożenie na wypadek wystąpienia różnych zdarzeń losowych. Zarząd Spółdzielni biorąc pod uwagę obecny stan zaproponował wykonanie prac polegających na rozbudowie i utwardzeniu nowych miejsc postojowych. Całkowity koszt wspomnianych prac to 250 tys. i dotyczy nieruchomości gruntowych przed budynkami mieszkalnymi. Prace obejmują następujący zakres rzeczowy: zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej (z działki), wykonanie koryta pod warstwę kruszywa po zdjęciu warstwy ziemi urodzajnej, ułożenie obramowania miejsca utwardzenia z elementów betonowych (krawężniki, obrzeża), wykonanie warstwy nawierzchni z kruszywa.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 8 października 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że nieruchomości gruntowe na które zostaną poniesione nakłady o których mowa we wniosku stanowią współwłasność Spółdzielni i odrębnych właścicieli, którzy w większości są członkami Spółdzielni. Nieruchomości te stanowią zasób mieszkaniowy. Spółdzielnia zarządza nieruchomościami na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z wyjątkiem art. 22 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.). Spółdzielnia zarządza tymi nieruchomościami po kosztach. Zgodnie z art. 1 ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków. Nieruchomości Spółdzielni stanowią środki trwałe, ponadto pozostała część tej nieruchomości to własność wyodrębnionych właścicieli, która nie stanowi majątku Spółdzielni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne