12.06.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.131.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.131.2019.1.MM

w zakresie: - Czy koszt naprawy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy zastosowaniu wymienionych metod bezwykopowych może być uznany za remont i jako taki ujęty w kosztach podatkowych? - Czy Spółka będzie postępować prawidłowo, gdy zgodnie z przyjętymi zasadami polityki rachunkowości koszty remontów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych o wartościach nieistotnych zaliczane jednorazowo w roku poniesienia w koszty bilansowe zaliczy w ten sam sposób do kosztów podatkowych, zaś koszty remontów o wartościach istotnych rozliczane w czasie dla celów bilansowych będzie zaliczać w tej samej wysokości do kosztów podatkowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 21 marca 2019 r. (data wpływu 26 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji wydatków na naprawę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe;
  • momentu zaliczenia wydatków na naprawę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2019 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków na naprawę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do kosztów uzyskania przychodów oraz momentu zaliczenia wydatków na naprawę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej także: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie poboru, uzdatniania i dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1152 z późn. zm.). Celem realizacji zadań należących do działalności Spółki, konieczne jest utrzymywanie należytego stanu technicznego posiadanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W związku z tym Spółka zobligowana jest do prowadzenia robót inwestycyjno-remontowych sieci z uwagi na ich znaczny stopień zużycia i zagrożenie awariami. Na przestrzeni lat w związku z postępem technicznym zmieniały się technologie używane do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Początkowo były to rury kamionkowe, betonowe, żeliwne lub stalowe. Obecnie stosuje się rury typu PCV, GRP, PE, itp. Stosowane obecnie technologie są bardziej wytrzymałe, mniej podatne na korozję i mniej awaryjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne