11.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.101.2024.1.DK

Koszty dzierżawy gruntu związane są bezpośrednio z realizacją inwestycji polegającej na budowie nowych elektrowni/farm fotowoltaicznych. Powyższe wydatki poniesione do dnia przekazania inwestycji do użytkowania są objęte zakresem przedmiotowym cytowanego wyżej art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem stanowią koszt wytworzenia środków trwałych zwiększając ich wartość początkową.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z dnia 15 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki z tytułu czynszu dzierżawnego za grunty związane z realizacją inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej poniesione do dnia przekazania inwestycji do użytkowania stanowią koszt wytworzenia środków trwałych i jako takie powinny zostać ujęte w ich wartości początkowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) to spółka prawa handlowego, działająca na rynku od 2021 roku. Głównym przedmiotem jej działalności jest handel energią elektryczną (35.14.Z), a także wytwarzanie energii elektrycznej (35.11.Z), przesyłanie energii elektrycznej (35.12.Z) oraz dystrybucja energii elektrycznej (35.13.Z). W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Spółka wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (dalej: „OZE”) w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii. W tym celu Spółka buduje we własnym zakresie farmy fotowoltaiczne oraz infrastrukturę powiązaną, niezbędną do ich obsługi. Farmy te, co do zasady, posadowione są na gruntach będących w posiadaniu zależnym Wnioskodawcy, tj. na podstawie umów dzierżawy w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny lub umów o podobnym charakterze. Farmy fotowoltaiczne, jak i wiatrowe traktowane są przez Wnioskodawcę jako środki trwałe w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Ustalając wartość początkową środków trwałych, Wnioskodawca uwzględnia w tej wartości również wartość czynszu dzierżawnego od nieruchomości, na których posadowione są budowle i budynki składające się na farmę fotowoltaiczną. Niniejszy wniosek dotyczy jedynie zasad ujmowania kosztów związanych z czynszem dzierżawnym od nieruchomości, na których znajdują się budowle i budynki składające się na farmę fotowoltaiczną. Nie dotyczy on zasad ujmowania kosztów pozostałych elementów przedmiotowych farm.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne