05.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2015, sygn. IPPB5/4510-187/15-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-187/15-2/MW

w zakresie braku obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji uregulowania zobowiązań Spółki przez faktora

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu 3 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji uregulowania zobowiązań Spółki przez faktora jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji uregulowania zobowiązań Spółki przez faktora.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej I.) jest spółką posiadającą siedzibę w W.. Jej głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz świadczenie usług składu konsygnacyjnego i obsługi logistycznej. I. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Spółka I. otrzymuje od Dostawców faktury za dostarczone towary, w określonym terminie przekazuje zlecenie uregulowania faktury do banku będącego faktorem (dalej: Faktor, Bank), który reguluje zobowiązania wobec Dostawców Spółki. Płatności tych zobowiązań Spółki następują natychmiast po przekazaniu zlecenia do Banku lub według wskazanego w zleceniu terminu.

W związku z realizacją zawartych umów faktoringu odwróconego Bank z mocy prawa wchodzi w prawa zaspokojonego wierzyciela, zgodnie z art. 518 par. 1 pkt 3 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne