24.07.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2015, sygn. ILPB3/4510-1-192/15-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-192/15-4/EK

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów dot. niedostatecznej kapitalizacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2015 r. (data wpływu 30 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów dot. niedostatecznej kapitalizacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 26 czerwca 2015 r. (data wpływu 29 czerwca 2015 r. ) o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów dot. niedostatecznej kapitalizacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca należy do krajowych podmiotów specjalizujących się w dystrybucji artykułów chemicznych, kosmetycznych oraz farmaceutycznych. W ramach swojej działalności Wnioskodawca prowadzi sieć drogerii oraz sieć aptek.

W celu pokrycia bieżących potrzeb, Spółka finansuje i będzie finansować w przyszłości swoją działalność gospodarczą poprzez pozyskiwanie kapitału dłużnego w formie pożyczek. Jednocześnie, podmiotami, które udostępniają/będą udostępniać Wnioskodawcy swoje środki są/będą podmioty kwalifikowane spełniające warunki określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Pożyczkodawcy).

Omawiane pożyczki są/będą udzielane Wnioskodawcy zarówno w formie standardowej umowy pożyczki, jak również w postaci odnawialnej linii kredytowej (pożyczki odnawialnej), czyli rozwiązania, które pozwala na wielokrotne wykorzystanie przyznanych przez pożyczkodawców środków pieniężnych poprzez dokonywanie dowolnej ilości wypłat, spłat i ponownych wypłat kapitału w czasie trwania umowy. W praktyce oznacza to, iż zgodnie z zawartą umową pożyczki odnawialnej, Spółka dysponuje/będzie dysponować pewnego rodzaju limitem kredytowym, który może być wykorzystywany przez Wnioskodawcę w okresie na który została zawarta umowa. W konsekwencji każde uregulowanie całości lub części wziętej wcześniej pożyczki będzie niosło za sobą odnowienie wolnego limitu pożyczki o spłaconą kwotę, umożliwiając Wnioskodawcy wielokrotne wykorzystanie limitu do czasu całkowitego wygaśnięcia zawartej umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne