10.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2015, sygn. ILPP4/4512-1-123/15-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-123/15-2/EWW

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży śruty sojowej lub rzepakowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży śruty sojowej lub rzepakowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży śruty sojowej lub rzepakowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest dostawcą środków do produkcji roślinnej i zwierzęcej dla rolników. W jego ofercie znajduje się m.in. śruta sojowa i rzepakowa (PKWiU 10.41.41.0). Przy sprzedaży ww. towarów w zależności od nabywcy, stosowana jest stawka podatku VAT w wysokości 23% lub 8%. Jeżeli nabywca jest podmiotem, który dalej odsprzedaje ten towar, Wnioskodawca stosuje przy sprzedaży stawkę podatku w wysokości 23%.

Jeśli natomiast nabywca złoży pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem podatku rolnego lub dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane przez niego towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz w prowadzonym przez niego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej  Wnioskodawca stosuje stawkę podatku VAT 8%, zgodnie z § 3 ust. 4, 5 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Wnioskodawca sprzedaje klientom (którzy wykorzystywali śrutę w swoim gospodarstwie rolnym jako paszę do zwierząt i podpisali stosowane oświadczenie) śrutę z zastosowaniem stawki 8%.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w przypadku kiedy ci sami klienci, którzy do tej pory kupowali jako indywidualne gospodarstwa rolne chcieliby wstąpić do Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej bądź Grupy Producentów i chcieliby nadal kupować od Wnioskodawcy śrutę, może zastosować stawkę podatku VAT 8%. Towar fizycznie nadal dostarczany byłby wprost do klienta (którym byłby ten sam rolnik wykorzystujący śrutę jako pasza bądź dodatek do pasz w swoim gospodarstwie rolnym), jednak nabywcą na fakturze i płatnikiem byłaby Spółdzielnia bądź Grupa Producentów, ponieważ klienci zrzeszeni w Grupie bądź Spółdzielni w ramach wypracowanego udziału mogą wykorzystywać środki pieniężne na zakup dodatków i środków do produkcji rolnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne