25.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2014, sygn. ILPB3/423-256/14-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-256/14-2/JG

Koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 28 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2011 r. Dz. U. Nr 74, poz. 397 ze zm.) i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania podmiotom powiązanym (Kontrahenci) licencji na korzystanie z technologii produkcji (dalej: Know-how) pojazdów szynowych.

Spółka zakupiła Know-how dotyczący produkcji pojazdów szynowych na podstawie umowy kupna. Przychody Spółki stanowią co do zasady opłaty licencyjne za korzystanie z posiadanego przez nią Know-how. Know-how, jako wartość niematerialna i prawna (dalej: WNiP), zostało przez Spółkę ujęte w księgach zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości oraz przepisami podatkowymi, w tym z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Wartość początkowa zakupionego Know-how została ustalona przez Wnioskodawcę zgodnie z przepisami ww. ustawy, w tym w szczególności art. 16g.

Wnioskodawca nie wyklucza, że dane Know-how mogłoby stać się dla Spółki ekonomicznie bezużyteczne, w związku z czym zaprzestałaby ona dalszego wykorzystywania Know-how dla potrzeb prowadzonej działalności. W takim przypadku, Spółka musiałaby podjąć decyzję o likwidacji Know-how będącego WNiP, tj. wykreśleniu z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, co zostanie dokonane na podstawie decyzji zarządu Spółki. Z uwagi na naturę WNiP, nie zostanie przeprowadzona jego fizyczna likwidacja. Likwidowany Know-how nie będzie jeszcze całkowicie zamortyzowany w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na dzień likwidacji. Spółka nie zamierza zmieniać rodzaju działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne