13.06.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2011, sygn. ITPB3/423-179/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-179/11/PS

Zakres możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 lipca 1998 r. Spółka zawarła ze Skarbem Państwa, w imieniu którego działał Minister Finansów (Gwarant), umowę o udzielenie gwarancji bankowej. Na mocy tejże umowy Gwarant udzielił gwarancji za zobowiązania Spółki wobec Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Beneficjent), zaciągnięte na warunkach i w wysokości określonych w Umowie kredytowej zawartej pomiędzy ww. Bankiem i Spółką. W myśl § 4 umowy, Skarb Państwa zobowiązał się dokonać zapłaty z tytułu udzielonej gwarancji po otrzymaniu od Beneficjenta zawiadomienia o opóźnieniu lub zwłoce w spłacie przez Spółkę kredytu. Odsetki karne naliczone w takim przypadku obciążają Spółkę. Zgodnie zaś z § 9 pkt 2 umowy, Gwarant uprawniony jest do zaspokojenia swoich roszczeń wobec Spółki wraz z wszelkimi kosztami poniesionymi w związku z gwarancją. Nadto, jak uzgodniły strony umowy, w sprawach nieuregulowanych umową, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego (§ 14). Kredyt ostatecznie został spłacony przez Skarb Państwa, który wykonał swoje zobowiązania z tytułu udzielonej gwarancji. Wobec powyższego to Skarbowi Państwa przysługuje względem Spółki roszczenie o spłatę przedmiotu Umowy kredytu (należność główna) oraz odsetek naliczanych od tegoż kredytu (należność uboczna). Naliczone odsetki (należność uboczna) nie są kapitalizowane i Spółka zarachowuje je w księgach rachunkowych, zaliczając jednocześnie w rachunku podatkowym do niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne