05.01.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2011, sygn. ITPB3/423-554/10/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-554/10/AM

W którym momencie koszty z tytułu należnych pośrednikom ubezpieczeniowym na podstawie umów pośrednictwa ubezpieczeniowego prowizji akwizycyjnych stają się kosztami poniesionymi w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 4 i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w konsekwencji, w którym momencie koszty te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2010 r. (data wpływu 8 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wypłacanych prowizji akwizycyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wypłacanych prowizji akwizycyjnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń majątkowych na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej. W toku prowadzenia działalności ubezpieczeniowej Towarzystwo korzysta z pośrednictwa uprawnionych pośredników ubezpieczeniowych w rozumieniu przepisów ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Pośrednicy ci podejmują czynności faktyczne i prawne mające na celu doprowadzenie do zawarcia umów ubezpieczenia pomiędzy Towarzystwem jako ubezpieczycielem a ubezpieczającymi. Za swoje usługi pośrednicy otrzymują od Wnioskodawcy (którego reprezentują) prowizje agencyjne (akwizycyjne) obliczane jako ułamek kwoty składki ubezpieczeniowej należnej Towarzystwu na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej za pośrednictwem danego agenta ubezpieczeniowego. Zarówno zawieranie umów ubezpieczenia, jak i zlecanie zawierania uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym, jest traktowane przez ustawę jako czynności ubezpieczeniowe podejmowane w ramach działalności ubezpieczeniowej (art. 3 ust. 3 pkt 1 oraz art. 3 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej). Działalność pośredników ubezpieczeniowych (agentów ubezpieczeniowych) wyrażająca się w liczbie zawartych za ich pośrednictwem umów ubezpieczenia oraz wysokości wynikających z tych umów składek ubezpieczeniowych przypadających na rzecz zakładów ubezpieczeń bezpośrednio determinuje poziom przychodów zakładów ubezpieczeń. W konsekwencji koszty prowizji agencyjnych ponoszonych przez Towarzystwo na rzecz agentów ubezpieczeniowych są kwalifikowane jako koszty bezpośrednio związane z przychodami z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności ubezpieczeniowej (art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne