04.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2010, sygn. IPPB2/415-745/10-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-745/10-2/MK1

Opodatkowanie osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółkach prawnych z siedzibą w Luksemburgu, Holandii i na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów lub akcji w polskich spółkach kapitałowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2010 r. (data wpływu 27.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółkach prawnych z siedzibą w Luksemburgu, Holandii i na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów lub akcji w polskich spółkach kapitałowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania osiągniętego przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółkach prawnych z siedzibą w Luksemburgu, Holandii i na Cyprze w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów lub akcji w polskich spółkach kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni rozważa przystąpienie do zagranicznej spółki mającej osobowość prawną (odpowiadającej polskim spółkom kapitałowym: spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej) z siedzibą w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej (zwanej dalej: Spółką), w szczególności w Luksemburgu, gdzie Wnioskodawczyni planuje inwestycje w pierwszej kolejności. W przyszłości w analogicznych celach inwestycyjnych może nastąpić też przystąpienie Wnioskodawczyni do Spółki na Cyprze bądź w Holandii. W każdym przypadku, Wnioskodawczyni zamierza przystąpić do Spółki poprzez wniesienie do jej kapitału wkładu niepieniężnego przede wszystkim w postaci udziałów lub akcji posiadanych w polskich spółkach kapitałowych.

Spółka będzie inwestować w kapitał ryzyka głównie w postaci udziałów i akcji w innych spółkach. W początkowym okresie działalności inwestycyjnej Spółka prawdopodobnie ponosić będzie straty. Stosownie do wymogów zarządzania ryzykiem związanym z inwestowaniem na rynku kapitałowym Wnioskodawczyni dokapitalizuje Spółkę w celu sfinansowania w Spółce nie tylko kapitału zakładowego lecz także funduszu zapasowego adekwatnego do wskazanych ryzyk. Istnienie funduszu zapasowego umożliwi Spółce pokrywanie ewentualnych strat z inwestycji Spółki w kapitał ryzyka. Z tego powodu Spółka będzie miała również większą elastyczność w zakresie możliwości finansowania swojej działalności z funduszów własnych, niż w razie braku funduszu zapasowego Jednocześnie wyższe kapitały własne będą bardziej realistycznie określały zakres gwarancji wypłacalności Spółki w stosunku do potencjalnych kontrahentów, niż w przypadku braku dodatkowych funduszy zapasowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne