22.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.111.2024.2.MN

Określenie obowiązków podatkowych w związku z kradzieżą kryptowaluty.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia obowiązków podatkowych w związku z zaistniałą sytuacją kradzieży kryptowaluty. Wniosek został uzupełniony – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 marca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W okresie od września i października Wnioskodawca nabył kryptowaluty (...) za równowartość około 120 000 zł. Zakupione kryptowaluty, zachęcony atrakcyjną ofertą i ulokowania i wysoką stopą zwrotu zainwestowanych aktywów, Wnioskodawca zdecydował się je zainwestować. Niestety nie była to trafiona decyzja, gdyż w październiku 2023 r. Wnioskodawca padł ofiarą oszustwa i kradzieży zakupionych przez niego kryptowalut. Perfidnie zaplanowany przez przestępców proceder doprowadził do tego, iż Wnioskodawca utracił wszystkie zakupione aktywa. Sprawa została zgłoszona organom ścigania i obecnie Prokuratura Rejonowa w (...) we współpracy z Komendą Miejską Policji w (...) prowadzi postępowanie, którego celem jest wykrycie i ukaranie sprawców. Gdyby niniejsza sytuacja nie miała miejsca Wnioskodawca byłby zobowiązany wykazać posiadane aktywa w zeznaniu podatkowym rocznym w oparciu o formularz PIT-38. W związku z zaistniałą sytuacją nie jest w posiadaniu aktywów, które zakupił ponieważ zostały one Wnioskodawcy skradzione w wyniku ww. procederu.

Uzupełnienie wniosku

Wnioskodawca padł ofiarą oszustwa określanego popularnie jako SCAM (to rodzaj internetowego oszustwa, którego celem jest uzyskanie przez przestępcę korzyści finansowych poprzez wzbudzenie zaufania u swojej ofiary. Najczęściej polega na wyłudzeniu pieniędzy dzięki różnego typu zabiegom z wykorzystaniem stron internetowych. Scamerzy mogą także używać innych kanałów komunikacji, w tym tradycyjnej poczty czy sieci telefonicznej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne