14.10.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. DG/415-143/20/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie, sygn. DG/415-143/20/2005

Czy można zaliczyć w koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej opłaty za studia podyplomowe i wydatki związane z wyjadami na te studia (delegacje, bilety PKP)?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemny wniosek podatnika udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawie w sposób następujący:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy o współpracę wykonuje usługi związane z zawieraniem umów leasingowych na rzecz (...). W 2005 r. będzie ponosił opłaty za studia podyplomowe na kierunku handel ze wschodem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i jak uważa podatnik kierunek studiów jest zbieżny z jego zainteresowaniami, a studia traktuje jako możliwość dalszego kształcenia się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w celu uzyskania niezbędnej wiedzy i podstaw merytorycznych do dalszego rozwoju swojej działalności gospodarczej. Po ukończeniu studiów, ewentualnie w trakcie, podatnik zamierza otworzyć odrębne biuro zajmujące się kojarzeniem podmiotów gospodarczych w sferze współpracy gospodarczej z terenu WNP, Ukrainy, Litwy, Łotwy z podmiotami gospodarczymi z terenu województwa Zachodniopomorskiego.

Mając na uwadze powyższe podatnik zwraca się z zapytaniem czy możliwe jest zaliczenie w koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej opłat za studia oraz wydatków związanych z wyjazdami na te studia (delegacje, bilety PKP). Zdaniem podatnika wydatki poniesione w związku ze studiami podyplomowymi stanowić będą koszt uzyskania przychodu, ponieważ wydatek ten będzie miał w przyszłości wpływ na wielkość osiąganych przychodów i w ocenie podatnika jest racjonalny i uzasadniony, ponieważ zdobyta wiedza umożliwi podniesienie kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Z ogólnej definicji kosztu podatkowego wynika, że podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztu jest poniesienie go z zamiarem osiągnięcia przychodów. Wydatek ten powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony. Ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodu z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu. Cel ten musi być widoczny a poniesione wydatki powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny. Zatem w przypadku, w którym istnieje związek przyczynowo skutkowy między poniesionym wydatkiem a przychodem, podatnik ma prawo uznać ten wydatek za koszt, chyba że wydatek ten jest wymieniony w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy wymieniającym wydatki i odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Wskazać należy, iż na podatniku jako na tym, który osiąga w działalności gospodarczej przychody z poniesienia określonych wydatków, spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych) a osiągniętymi przychodami z tej działalności. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Jeżeli kierunek studiów jest zgodny z rodzajem i profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a ukończenie ich podniesie poziom niezbędnej wiedzy i kwalifikacji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, które bezpośrednio oddziaływać będą na zwiększenie (uzyskanie) przychodu, wydatki poniesione na kształcenie przedsiębiorcy w tym zakresie będą kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego ww. warunki nie zachodzą w sytuacji jaką przedstawił podatnik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne