01.07.2005 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.07.2005, sygn. A1-D-415-105/05, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu, sygn. A1-D-415-105/05

Czy stosowany przez Spółkę kurs przeliczeniowy dla walut obcych jest zgodny z przepisami ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 09.02.2005 r. Spółka z o.o. wystąpiła do Naczelnika Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie stosowania kursu przeliczeniowego dla walut obcych przy ustalaniu wysokości przychodów i kosztów podatkowych. W złożonym wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka przelicza uzyskane przychody oraz poniesione koszty w walutach obcych na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (dalej zwany NBP) bądź według kursów kupna lub sprzedaży ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta. Z uwagi na wymogi stosowanego przez Spółkę systemu komputerowego kurs ten jest konwertowany na kurs złotego w stosunku do waluty obcej. Przykładowo: kurs 1 EURO = 4,0790 zł Spółka konwertuje do postaci 1 zł = 0,2452 EURO. Przy takim przeliczaniu kursu mogą powstawać różnice zaokrągleń, które, zdaniem Spółki, w dłuższym okresie nie powinny mieć jednak wpływu na ustalenie wysokości dochodu. W związku z powyższym, Spółka pyta czy stosowany przez nią kurs przeliczeniowy dla walut obcych jest zgodny z przepisami ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zdaniem Spółki stosowany kurs jest prawidłowy, gdyż jest ustalany zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2, ust. 2a, ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 1a w/w ustawy. Spółka uważa, iż wymienione powyżej przepisy nie regulują w sposób szczegółowy, jak kurs powinien być przedstawiony, a jedynie, z którego dnia lub przez kogo został ogłoszony (np. średni kurs Narodowego Banku Polskiego czy kurs kupna banku).

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, w dniu 25.04.2005 r. Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wydał postanowienie Nr DWUS DPD-005/21/05, w którym uznał zaprezentowane przez Spółkę stanowisko za nieprawidłowe. Od tego postanowienia podatnik wniósł zażalenie do Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej, w którym wniósł o zmianę powyższego postanowienia poprzez uznanie zaprezentowanego przez Spółkę stanowiska za prawidłowe. Zaskarżonemu postanowieniu podatnik zarzucił niewłaściwą interpretację przepisów art. 12 ust. 2, ust. 2a, ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki z przytoczonych przepisów wynika jedynie, że należy stosować kursy średnie ogłaszane przez NBP, brak jest natomiast wskazania, iż muszą to być kursy walut obcych w stosunku do złotego, a nie odwrotnie. Spółka wskazuje, iż w swej istocie stosuje kursy średnie ogłaszane przez NBP, które po wprowadzeniu do systemu komputerowego podlegają konwersji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne