Uchwała SN z dnia 21 grudnia 1992 r., sygn. I PZP 66/92

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Bogdana B. przeciwko Morskiemu Portowi Handlowemu S.A. w Gdyni o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni postanowieniem z dnia 14 maja 1992 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 § 1 k.p.c.:

„1. Czy pracownikowi odwołanemu ze stanowiska na podstawie art. 70 § 1 i 2 kodeksu pracy i art. 44 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (j.t. Dz.U. 1991, nr 18, poz. 80 z późn. zm.) przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 70 § 2 kodeksu pracy, przez cały okres równy okresowi wypowiedzenia, jeśli w czasie biegu tego okresu stosunek pracy ustał z mocy prawa na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. nr 51, poz. 298 z późn. zm.)?

2. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie, czy na poczet wynagrodzenia za okres wypowiedzenia należy zaliczyć wynagrodzenie za pracę uzyskane z tytułu zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę w spółce powstałej w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego, jeśli stosunek pracy z tą spółką nawiązany został w okresie biegu terminu wypowiedzenia?”

podjął następującą uchwałę:

1. Pracownikowi odwołanemu ze stanowiska na podstawie art. 70 § 1 i 2 kodeksu pracy i art. 44 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (j.t. Dz.U. z 1991 r. nr 18, poz. 80 ze zm.), którego stosunek pracy w okresie wypowiedzenia ustał z mocy prawa (art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych – Dz.U. nr 51, poz. 298 ze zm.), przysługuje wynagrodzenie określone w art. 70 § 2 kodeksu pracy za okres równy całemu okresowi wypowiedzenia.

2. Na poczet powyższego wynagrodzenia należy zaliczyć wynagrodzenie za pracę uzyskane w tym okresie z tytułu zatrudnienia pracownika w spółce powstałe w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego, w którym pracownik był zatrudniony na podstawie powołania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne