Wyrok SN z dnia 2 grudnia 1992 r., sygn. I PRN 55/92

Pracownik przywrócony do pracy na poprzednich warunkach ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował uprzednio, nie wystarcza zaś zapewnienie mu pracy na stanowisku równorzędnym.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Rafała J. przeciwko Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w M. o przywrócenie do pracy na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego NC. IV.4120/14/92/P od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 27 września 1991 r. XII Pr 479/91 – uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej rewizję strony pozwanej i zmieniając wyrok Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Grójcu z dnia 5 czerwca 1991 r. IV P 78/91 umorzył postępowanie w zakresie objętego nim wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy w kwocie 5.334.684 zł; oddalił rewizję strony pozwanej w zakresie dotyczącym przywrócenia powoda do pracy w pozwanej Spółdzielni.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Grójcu wyrokiem z 5.VI.1991 r. IV P 78/91 przywrócił powoda Rafała J. do pracy w pozwanej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w M. na poprzednich warunkach i zasądził powodowi od pozwanej spółdzielni wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy w kwocie 5.334.684 zł z ustawowymi odsetkami.

Powyższy wyrok wydany został na podstawie następujących ustaleń i wyprowadzonych z nich wniosków:

Powód zatrudniony był w pozwanej spółdzielni jako kierownik wytwórni wód gazowanych i rozlewni piwa. W czerwcu 1990 r. rozwiązano z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem, lecz wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z 15.II.1991 r. powód został przywrócony do pracy w pozwanej spółdzielni na poprzednich warunkach pracy i płacy. W dniu 18.II.1991 r. powód zgłosił się do pracy w pozwanej spółdzielni, lecz ta nie zgodziła się zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku kierownika wytwórni wód gazowanych i rozlewni piwa, a na stanowisku równorzędnym, mianowicie kierownika domu handlowego lub kierownika administracyjno-gospodarczego.

Powód nie przyjął żadnego z proponowanych mu stanowisk i domagał się zatrudnienia go – zgodnie z treścią wyroku – na stanowisku kierownika wytwórni wód gazowanych i rozlewni piwa. W tych okolicznościach powodowi udzielono w dniach od 18.II. do 19.III.1991 r. zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 1990. Od 20.III. do 22.III.1991 r. powód przebywał w szpitalu, o czym zawiadomił stronę pozwaną doręczając zwolnienie lekarskie 18.III.1991 r. Pismem z 27.III.1991 r. pozwana spółdzielnia zawiadomiła powoda, że na podstawie art. 52 § 1 k.p. rozwiązuje z nim umowę o pracę z dniem 25.III.1991 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne