18.05.2023

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2023 r., sygn. III OSK 2266/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Katarzyna Tomiło-Nawrocka po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 1162/19 w sprawie ze skargi J. N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 kwietnia 2019 r., nr 615/kadr/19 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz J. N. kwotę 737 (siedemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 września 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 1162/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 kwietnia 2019 r. nr 615/kadr/19 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 7 marca 2017 r. J. N. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wyłączenie stosowania wobec niego art. 15c ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 708, ze. zm.; zwanej dalej "ustawą zaopatrzeniową"), na podstawie art. 8a ust. 1 tej ustawy. Podał, że w latach poprzedzających 31 lipca 1990 r. pełnił służbę w Departamencie [...] MSW. W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do służby w Urzędzie Ochrony Państwa, a następnie w Agencji Wywiadu. Podniósł, że powierzone zadania i obowiązki wykonywał rzetelnie (o czym świadczą odznaczenia, w tym Brązowy oraz Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), niejednokrotnie z narażeniem życia i zdrowia (otrzymywał dodatek do emerytury za służbę pełnioną w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury).

Decyzją z 11 kwietnia 2019 r. Minister Spraw Wewnętrznych Administracji odmówił wyłączenia stosowania wobec J. N. art. 15c, art. 22a i art. 24a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu podał, że w świetle art. 8a ust. 1 tej ustawy krótkotrwałość służby na rzecz państwa totalitarnego (oceniana w ujęciu bezwzględnym, jako długość okresu służby na rzecz totalitarnego państwa oraz proporcjonalnie do okresu całości służby danego funkcjonariusza) i rzetelność służby pełnionej po 12 września 1989 r. nie są dostateczną podstawą do wyłączenia stosowania wobec byłego funkcjonariusza przepisów regulujących zasady wyliczenia świadczeń zaopatrzeniowych w obniżonej wysokości. Uprawnienie z art. 8a ustawy ma charakter wyjątkowy i dotyczy wyłącznie osób, w przypadku których "krótkotrwałość" jest niezaprzeczalna, a "rzetelność" służby oczywista, bezdyskusyjna i poparta nadzwyczajnymi osiągnieciami, bowiem tylko wówczas można uznać, że w sprawie zachodzi "szczególnie uzasadniony przypadek".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne