05.04.2023

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. I GSK 146/19

Modyfikacja Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), nawet na skutek niezamierzonych działań zamawiającego, chociażby oczywistej omyłki nie może przemawiać za przyjęciem, iż wyklucza to stwierdzenie naruszenia zasad uczciwej konkurencji. Istotne jest to, jakiej treści przekaz trafił do podmiotów potencjalnie zainteresowanych zamówieniem, a nie to, co doprowadziło do nadania mu takiej, a nie innej formy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Fischer Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Jacek Boratyn (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 389/18 w sprawie ze skargi Gminy C. na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Gminy C. na rzecz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej 8 100 (osiem tysięcy sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 października 2018 r., sygn. V SA/Wa 389/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej WSA w Warszawie) oddalił skargę Gminy [...] (dalej zwanej skarżącą, gminą lub beneficjentem) na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...], w przedmiocie zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowych ze środków unijnych.

Gmina jest beneficjentem wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w ramach umowy o dofinansowanie projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy [...]", nr [...], zawartej w dniu 21 kwietnia 2015 r. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (zwanym dalej WFOŚiGW). Zgodnie z § 6 ww. umowy wysokość dofinansowania zależna jest od wysokości wydatków kwalifikowalnych poniesionych w toku realizacji projektu i zatwierdzonych przez Instytucję Wdrażającą, zgodnie z obowiązującymi w systemie POIiŚ regulacjami. Z kolei w myśl § 7 umowy, warunkiem uznania wydatków za kwalifikowalne jest poniesienie ich w sposób zgodny z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, postanowieniami umowy oraz "Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach POIiŚ", wydanymi przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp