09.11.2023

Zasady zabezpieczania środków finansowych i ujmowania w księgach rachunkowych zamówień - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. WA 4120-54/2023-w

W odpowiedzi na pismo Pana Prezydenta z dnia 19 października 2023 r. – uprzejmie informuję: 

ze skierowanego do Izby pisma wynika, że Gmina planuje w ramach udzielanych zamówień wprowadzić możliwość korzystania z opcji, zgodnie z art. 441 ustawy Prawo zamówień publicznych. Opcja może polegać na rozszerzeniu/zwiększeniu lub zmniejszeniu/ograniczeniu zakresu 441 ustawy Prawo zamówień publicznych. 

Wątpliwość budzi, czy Miasto w przypadku zawierania umowy, która przewiduje opcję polegającą na rozszerzeniu/zwiększeniu zakresu zamówienia: 

a) powinno zabezpieczyć w budżecie gminy oraz w przypadku zadania wieloletniego także w WPF środki finansowe na wydatki tylko w kwocie odpowiadającej wysokości zamówienia gwarantowanego (podstawowego) wskazanej w zawartej umowie, czy jednak zabezpieczyć należy środki w kwocie zamówienia gwarantowanego (podstawowego) powiększone o kwoty wskazane jako zamówienie rozszerzone wynikającej z prawa opcji? 

b) powinno dokonać ujęcia w księgach rachunkowych zaangażowania wydatków budżetowych roku bieżącego i lat przyszłych (zadanie wieloletnie) konto księgowe 998 i 999 w kwocie powiększonej o środki wynikające z potencjalnie rozszerzonego w przyszłości zakresu zamówienia - opcji? 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty