03.02.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1190/19

Własność przemysłowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1465/18 w sprawie ze skarg: - F. AG w R., S. - "F." S.A. w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz "F." S.A. w C. 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 8 lutego 2019r., sygn. akt VI SA/Wa 1465/18 po rozpoznaniu sprawy ze skarg:

- F. AG, R., S. (dalej: Zgłaszający sprzeciw, Podmiot s.) na pkt 2 i 3 decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd, UP) z 11 grudnia 2017 r. nr Sp. 309.2016 w przedmiocie oddalenia sprzeciwu i kosztów postępowania

- "F." S.A. z siedzibą w C. (dalej: Uprawniona, Spółka p.) na pkt 1 ww. decyzji Urzędu w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy

- uchylił zaskarżoną decyzję; zasądził zwrot kosztów postępowania od Urzędu na rzecz obu spółek.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] marca 2015 r. Urząd udzielił na rzecz Uprawnionej prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny "FEERUM" nr R.273989, przeznaczony dla oznaczania towarów objętych klasami.: 7, 11, 31, 37, 42, 44 klasyfikacji nicejskiej.

W dniu [...] lutego 2016 r. Podmiot s. złożył do UP sprzeciw wobec udzielenia ww. prawa ochronnego, w zakresie towarów z klasy 7: maszyny do separowania zboża, maszyny do separowania ziarna, maszyny do siania nasion pojedynczo, maszyny do siekania liści morwy, suszarki ziarna, łuskarki ziarna. Jako podstawę unieważnienia prawa powołał art 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r.-Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 776, dalej: p.w.p.). Oświadczył, że przysługuje mu, z wcześniejszym pierwszeństwem od lutego 2003 r., prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny "FERRUM" nr IR. 804606, przeznaczony do oznaczania towarów także w klasie 7: maszyny dla przemysłu spożywczego (rolnictwa) oraz maszyny wirujące do pracy ciągłej i przerywanej. Porównując zakresy ochronne obu znaków Zgłaszający sprzeciw uznał, że oba znaki służą oznaczeniu identycznych towarów. Uważał też, że porównywane znaki są bardzo podobne, zwłaszcza na płaszczyźnie fonetycznej oraz wizualnej, a nieznaczne różnice, nie czynią ich na tyle odmiennymi, aby zostało wykluczone ryzyko ich pomylenia w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego, że istnieją związki organizacyjno-prawne lub gospodarcze pomiędzy stronami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne