Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. II OSK 3498/19

Zgodnie z definicją choroby zawodowej zawartej w art. 235§1 kodeksu pracy w przypadku kolizji równolegle występujących przyczyn zawodowych i pozazawodowych choroby wymienionej w wykazie chorób zawodowych, organy administracji publicznej powinny skłaniać się ku orzeczeniu o stwierdzeniu choroby zawodowej danej osoby, jeśli istnieje ustalony z wysokim prawdopodobieństwem związek, pomiędzy konkretnym narażeniem zawodowym a zdiagnozowaną chorobą zawodową, bez uwzględniania innych pozazawodowych przyczyn, które jedynie współwystępowały w czasie z narażeniem zawodowym

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wr 127/19 w sprawie ze skargi [...] S.A z siedzibą w [...] na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia 14 stycznia 2019 r., nr 57/19 w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] S.A z siedzibą w [...] na rzecz Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2019 r., IV SA/Wr 127/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] S.A. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (zwanego dalej "Wojewódzkim Inspektorem") z dnia [...] stycznia 2019 r., [...], którą utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] (zwanego dalej "Powiatowym Inspektorem") z dnia [...] września 2018 r., [...] o stwierdzeniu u Z. B. choroby zawodowej: nowotwór złośliwy powstały w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi – rak płuca prawnego: pozycja 17 pkt 1 wykazu chorób zawodowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2019 r. w sprawie chorób zawodowych (na datę decyzji tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1367 z późn. zm., dalej "r.ws.ch.z.").

W motywach wyroku Sąd pierwszej instancji, przedstawiwszy obszernie uwarunkowania prawne dotyczące procedury stwierdzania chorób zawodowych, na podstawie ustaleń organów przypomniał, że zgłoszenia choroby zawodowej dokonała po zmarłym mężu A. B. Dokumentacja medyczna Z. B. została poddana analizie w Dolnośląskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy we Wrocławiu Oddział w [...], który w dniu [...] lipca 2018 r. wydał orzeczenie lekarskie [...] stwierdzające rozpoznanie u pracownika choroby zawodowej – nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi: raka płuca prawego, wymienionej w pozycji 17 pkt 1 r.ws.ch.z. Ustaleń tych dokonano w oparciu o dokumentację lekarską przekazaną diagnostykom. Wynika z niej, że Z. B. zgłosił się [...] czerwca 2017 r. do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w [...] w związku z bólami głowy oraz kaszlem. W wyniku badań RTG i TK ujawniono guz móżdżku i guz płuca prawego. Diagnostyka specjalistyczna (badanie histopatologiczne – wycinek oskrzela) pozwoliła na rozpoznanie wysoko dojrzałego raka płaskonabłonkowego płuca prawego oraz przerzuty do centralnego układu nerwowego. Pacjent zmarł [...] grudnia 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne