19.02.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. II GSK 740/20

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 836/19 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 września 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 836/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2019 r. w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Zgłoszeniem z [...] września 2014 r. zgłaszająca spółka wniosła o udzielenie patentu na wynalazek pt. "Baza produktu spożywczego i sposób jego przygotowania".

Pismami z [...] czerwca 2017 r. i z [...] października 2017 r. organ powiadomił zgłaszającą o braku ustawowych warunków do uzyskania ochrony na ww. rozwiązanie. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ podał, że przedmioty projektu nie spełniają warunku nowości w świetle stanu techniki - art. 24, 25 w zw. z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2017 r. poz.776, dalej: "p.w.p.").

Organ, analizując przedmiotowe rozwiązanie, wskazał, że wziął pod uwagę, że: dotyczy ono produktów spożywczych i sposobu ich wytwarzania na bazie zboża ekspandowanego lub mieszanin zbóż oraz pseudo-zbóż ekspandowanych (głównie amarantusa, z ewentualnymi dodatkami), nawilżonych i mieszanych z zagniataniem w dowolny kształt; do nawilżania można wykorzystać dowolny płyn, w tym wodę lub mleko; dodatkami mogą być przyprawy smakowe i różne składniki odżywcze, np. warzywa, mięso, jajka; produkty mogą lecz nie muszą być poddawane dalszej obróbce cieplnej. Organ zwrócił uwagę, że takie produkty i sposób ich wytwarzania były znane. Na dowód wskazał przykłady publikacji (dalej: "D1" - "D10") ujawniających w różnych wariantach takie produkty i sposób ich wytwarzania, stanowiące wpisy na stronach internetowych przed datą niniejszego zgłoszenia - wskazując źródłowe adresy stron internetowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne