28.11.2019

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. II OSK 2779/18

Inspekcja sanitarna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt: III SA/Kr 1505/17 w sprawie ze skarg J. K. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne, z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargi; II. zasądza od J. K. na rzecz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. kwotę 340,00 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2018 r., w sprawie sygn. akt III SA/Kr 1505/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skarg J. K. na decyzje Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (MPWIS) w K. z dnia [...] października 2017r., nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne oraz z dnia [...] października 2017r., nr [...] w przedmiocie nałożenia opłaty za czynności kontrolne uchylił zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji;

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

W dniu [...] maja 2016r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K., przeprowadził w sklepie [...] w K. na os. [...] pawilon [...], kontrolę w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorcę przepisów regulujących zakaz wprowadzania do obrotu środków zastępczych. Podczas kontroli stwierdzono, że w obrocie znajdują się produkty w opakowaniach jednostkowych o nazwach: Amulet Atlantean Sign - 3 szt., Talisman Thor Hammer - 7 szt., Amulet Sun Dial - 4 szt., Talisman Cocolino - 3 szt., Talisman Spin - 2 szt., Amulet Karma - 2 szt., Amulet Triskel - 2 szt., Amulet Algiz - 1 szt., Talisman Mountain Crystal - 2 szt., Amulet Bakiba - 1 szt. Produkty te zabezpieczono zgodnie z protokołem poboru prób nr [...] z dnia [...] maja 2016 r. oraz postanowieniem o zabezpieczeniu produktu z dnia [...] marca 2016 r. nr [...]. W toku tej kontroli stwierdzono, że w lokalu znajdowała się wyłącznie sprzedawczyni J. K., która oświadczyła, że pracuje tutaj od 5 dni, przez 11 godzin w ciągu dnia. Poinformowała również, że nie zna danych pracodawcy, nie ma też umowy o pracę. Ofertę pracy znalazła na portalu Gumtree.pl. Po skontaktowaniu się z osobą z ogłoszenia - mężczyzną, umówiła się z nim w parku. Na spotkaniu mężczyzna wręczył jej klucze do lokalu. Oświadczyła nadto, że w lokalu prawdopodobnie pracuje jeszcze jedna osoba, której personaliów nie zna. W sklepie nie ma magazynu towaru. Towar w postaci amuletów jest codziennie przygotowywany na ladzie przed jej przyjściem do pracy. Każdego dnia sporządza kartę rozliczeniową (dołączoną do akt sprawy). Sklep składa się z pomieszczenia, które za pomocą płyt drewnianych podzielono na część dla klienta oraz część dla pracowników, w którym zapewniono wyłącznie oświetlenie sztuczne. W pomieszczeniu sklepu znajduje się lada, sofa oraz biurko. Sprzedaż produktów odbywa się poprzez okienko podawcze wycięte w ścianie przy drzwiach wejściowych o wymiarach ok. 10 x 15 cm. Klienci nie wchodzą do wnętrza pomieszczenia sklepu. W trakcie kontroli zabezpieczono również ulotkę promującą sklep (załączona do akt sprawy), na której znajdował się napis: "mamy wszystko czego pragniesz..! zapraszamy świadomych swoich potrzeb..! nudzisz się i nie wiesz co ze sobą zrobić..?? mamy na to magiczne sposoby."

Decyzją z dnia [...] maja 2016 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w K., na podstawie art. 44c ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ("u.p.n."), wycofał z obrotu oraz zatrzymał przez przejęcie i przechowanie zabezpieczone produkty, na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań ich bezpieczeństwa, tj. na okres nieprzekraczający 18 miesięcy, wstrzymał wprowadzanie do obrotu ww. produktów, co do których zachodziło podejrzenie, że są środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi. Od tej decyzji J. K. nie wniosła odwołania. W dniu [...] grudnia 2016 r. organ otrzymał z Pracowni Toksykologii Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej [...] w K. sprawozdanie Sądowo-Lekarskie, w którym stwierdzono, że substancje w w/w produktach wyczerpują pojęcie środka zastępczego oraz nowej substancji psychoaktywnej w rozumieniu art. 4 pkt. 11a i pkt 27 u.p.n.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne